Точно както при хората, котките също могат да бъдат податливи на множество алергии, които могат да бъдат предизвикани от вътрешен или външен елемент, наречен „алерген“. Това често предизвиква реакция, която ги засяга негативно. Алергиите при котките са едно от най-честите заболявания. Това се случва, когато има прекомерна реакция на имунната система на котките, предизвикана от тези алергени. Алергените са просто чужди протеини, които имунната система на тялото се опитва да елиминира.
Видове алергии
Алергиите могат да бъдат разделени на 4 различни категории. Те включват насекоми (бълхи), хранителни алергии, вдишвани вещества (домашен прах, полени и плесени) и контакт. Признаците при всяка от тези алергии могат да бъдат подобни, но всяка от тях има уникални характеристики.
- Алергия към бълхи – Това е един от най-често срещаните видове алергии при котките. Погрешно се смята, че тези видове алергии причиняват само леко кожно дразнене. Котка, алергична към бълхи, има тежка реакция дори при едно ухапване от бълха. Слюнката на бълхата може да съдържа протеини или антигени и когато ухапе, част от слюнката й се инжектира в кожата. В екстремни случаи това може да доведе до прекомерен сърбеж, надраскване и дори дъвчене, което води до оплешивяване, което води до открити рани или корички по кожата. Това причинява вторична бактериална кожна инфекция.
- Хранителна алергия – Имунната реакция към храна или хранителна добавка е причината за хранителна алергия. Говеждо, свинско, пилешко или пуешко, растителни протеини като тези, които се намират в царевицата или пшеницата, както и хранителни добавки и консерванти, могат да причинят хранителни алергии. Нарушения като сърбеж, храносмилателни разстройства и дихателен дистрес могат да бъдат причината. Хранителните алергии представляват около 10% от алергиите при кучета и котки.
- Алергия при вдишване или атопия – При кучета и хора атопичният дерматит обикновено се отнася до алергични реакции към околните алергени като полени, треви, плесени и акари. При котките тази алергия все още не е добре разбрана. Повечето котки, алергични към вдишвани вещества, са алергични към няколко алергена. Обобщената последица от това ще бъде сърбеж. Повечето от времето сърбежът ще продължи само няколко седмици наведнъж през една или две периоди от годината, но в други случаи, ако броят на алергените е по-висок, котката може да има сърбеж през цялата година.
- Контактна алергия – Това е най-рядката алергия при котките. Това е по същество резултат от локална реакция върху кожата след контакт с алергично вещество. Някои шампоани, нашийници против бълхи или някои видове постелки, като вълна и др., са примери за алергени. В случай на контактни алергии идентифицирането може да бъде доста трудно.
{{cta}}
Чести симптоми на алергии при котките
Кожата на котката става най-големият индикатор за наличието на алергия при котката. Признаците и симптомите включват:
- Малки корички по кожата
- Червени или възпалени зони
- Лезии по лицето, корема или външната част на бедрата
- Често надраскване и сърбеж
- Прекомерно поддържане
- Плешиви петна
- Косопад
- Треска при котките
- Тънка или чуплива козина
Най-честите хранителни алергени при котките
Храните, които обикновено се свързват с хранителни алергии при котките, включват говеждо, риба, пилешко, пуешко, яйца, соя и млечни продукти. Пилешкото е най-често срещаното сред тях. За разлика от кучетата, алергиите към зърнени храни или глутен са много редки при котките.
Породи котки, най-податливи на алергии
Няма конкретна порода или възрастова група, която да е насочена към хранителни алергии. Въпреки това, някои породи са по-податливи на хранителни алергии от други. Например, сиамските и кръстосаните сиамски котки могат да имат по-висок риск от хранителни алергии в сравнение с други породи.
Има отново много породи, които са податливи на кожни, хранителни или екологични алергени, така че ако забележите странни симптоми при вашата котка, незабавно се консултирайте с вашия ветеринарен лекар. Такива алергии обикновено се наблюдават при котки с по-къса и по-тънка козина, което осигурява по-малка защита срещу бълхи и термити.
Лечение на алергии при котките
Лечението зависи до голяма степен от продължителността на конкретния алергичен сезон. Това също зависи от вида на алергията, от която страда котката.
- Алергия към бълхи – Най-доброто лечение тук е просто да се избягват ухапванията от бълхи. Строгият контрол на бълхите е основата на успешното лечение. На пазара има много превантивни продукти срещу бълхи на разумни цени. Освен това кортикостероидите (кортизон или стероиди) могат да се използват за блокиране на алергичната реакция и осигуряване на незабавно облекчение на котка, страдаща от интензивния сърбеж, свързан с алергичния дерматит от бълхи. В случай на вторични бактериални инфекции, вашият ветеринарен лекар може да предпише антибиотици.
- Хранителна алергия – Лечението на хранителната алергия започва с правилното идентифициране на проблемните храни за котката. Тестовете се извършват чрез хранене с елиминационна или хипоалергенна диета. Това би означавало диета, чиито съставки са нови за котката. Това би продължило поне 8 седмици, тъй като е необходимо толкова време, за да се елиминират всички други хранителни продукти от тялото. Ако симптомите на котката се подобрят след хранителния тест, се поставя предполагаема диагноза за хранителна алергия. Това е ефективен начин за диагностициране и лечение на хранителни алергии.
- Алергия при вдишване – Лечението тук зависи от продължителността на алергията. Кортикостероидите могат да се използват за блокиране на алергичната реакция в повечето случаи и водят до бързо подобрение на клиничните признаци на котката. Лечението с имуносупресивни лекарства е друга възможност за лечение на тази алергия. Лекарствата са насочени конкретно към имунните клетки, участващи в атопичния дерматит, и намаляват реакцията на свръхчувствителност, която изпитва тялото. Инжекциите със специфични антигени или инжекциите срещу алергии са друг начин за лечение на тези алергии.
Забележка: Атопичният дерматит е заболяване, което продължава цял живот и честите рецидиви са чести. Няма „лек“ за алергичните кожни заболявания, има само лечения, които облекчават клиничните признаци и подобряват качеството на живот.
- Контактна алергия – Няма лечение за този вид контактни алергии. Логичното нещо тук е да премахнете дразнителя от околността, след като бъде идентифициран.
Заключение
Алергиите са често срещани при котките, но не представляват заболяване, тъй като това е просто реакция на тяхната имунна система или опит за борба с неудобни чужди алергени. Начинът да защитите котката си от тях е да идентифицирате основната причина за алергията и да избягвате колкото е възможно повече нейния контакт или поглъщане и да продължите да се консултирате с вашия ветеринарен лекар за по-нататъшни лечения, след като бъде открита алергия.
Желаем добро настроение и здраве на вашата котка и много любов и мъркане за вас!
Източници